Mipro MI-58RT-DNT
Digital 5.8 GHz In-Ear Monitoring Set
  • With built-in Dante interface
  • Frequency range: 5.725 - 5.850 GHz
  • Up to 12 compatible channels
  • Latency: <2.2 ms
  • Up to 100 metres range
  • Stereo/mono/mix-mono operation
  • Equalizer
  • Receiver with 3.5 mm headphone output with 120 mW @ 16 Ohm
  • Power supply via included rechargeable battery
  • Battery charging via charging station
  • Transmitter with balanced and unbalanced line inputs: Two combo jacks
  • Output: 6.3 mm jack (loop out)
  • OLED for function menu
  • LED for input level
  • Headphone connection 3.5 mm mini jack or 6.3 mm jack
  • Transmission power: 25 mW
  • RJ11 Remote I/O
  • Standard 9.5"/1U rack housing
  • Receiver dimensions: 63 x 82 x 23 mm
  • Transmitter dimensions: 210 x 44 x 206 mm
  • Weight of receiver: 98 g including batteries
  • Transmitter weight: 1.1 kg
  • Includes charging station, headphones with three different earpieces and power supply
  • Available since February 2025
  • Item number 610898
  • Sales Unit 1 piece(s)
  • Switchable Frequencies Yes
  • Mono/Stereo Mono, Stereo
  • Limiter No
  • Incl. Earpieces Yes
  • Focus, Mixed, Dual Mono Yes
  • Frequency from 5725 MHz
  • Frequency to 5850 MHz
The price in AED is a guideline price only
Since we ship from Germany, additional costs through taxes and customs may be incurred
In stock
1
For crystal-clear IEM in a Dante network
Mipro's MI-58-DNT in-ear monitoring set combines the series' compact bodypack receiver with a variant of the digital transmitter that includes a Dante interface. This means the IEM setup can be directly and wholly digitally integrated into networked audio setups, without the need for converters or analogue cabling. The MI-58 system is aimed at musicians who demand clean and transparent monitoring audio, without the artefacts typical for analogue wireless systems: Because the entire signal path is digital, the sound is free of compression or other technical side-effects that can alter or distort it. As the name suggests, the MI-58 series uses the 5.8GHz frequency band, which is free to use without a licence worldwide – another reason the system is so popular in mobile setups, for smaller stages or rehearsal spaces, or in permanently installed setups.
Mipro MI-58RT-DNT, Dante-capable IEM set
Expressly designed to be easy
Customising the signal
Mipro E-8S, in-ear headphones
For everyday life on stage
Musicians and technicians looking for clear, clean IEM audio in more complex networked setups have an ideal solution in Mipro's MI-58-DNT system. With Dante, in-ear mixes can be distributed cleanly and reliably over a network, reducing cabling complexity while maintaining tight timing and audio quality. It should be noted that the 5.8GHz frequency band is limited technologically to shorter ranges than (for instance) UHF systems, with the shorter wavelength also increasing its susceptibility to physical obstructions: This means that the MI-58 is perfect for reliable monitoring wherever the distances involved are not unusually long. This isn't to say that the system isn't suited to professional use: Alongside the outstanding digital audio quality, the devices themselves are very well made, and clearly designed for frequent installation and transport. The transmitter can even be fitted in a 19" rack with Mipro's own accessories.
Mipro MI-58R, bodypack wireless receiver
About Mipro
Established in 1995 in Chiayi, Taiwan, by wireless and audio engineer K.C. Chang, Mipro has become a leader in high-quality wireless audio systems. Now run by his son Solomon, the company specialises in wireless microphone systems, portable sound systems, in-ear monitoring solutions, tour guide systems, and camera receivers. In 2014, Mipro Germany GmbH was founded in Hardthausen, near Heilbronn, to enhance customer service and ensure smooth delivery across Germany. Mipro adheres to the latest manufacturing standards and holds top-tier classifications from the Electronics Association. In Germany, the company is TÜV-certified under DIN ISO-9001:2000, a testament to its commitment to quality.