EV ELX200-12SP
12" Active Subwoofer System
- With QuickSmart DSP and Bluetooth
- 1200 W Class D amplifier
- Maximum sound pressure level: 129 dB
- Frequency range: 49 - 135 Hz
- Connections: XLR / 6.3 mm jack combo and XLR
- Integrated mounting plate for spacer rods with M20 threads
- 2 handles
- Wooden housing
- Dimensions (W × H × D): 445 × 397 × 457 mm
- Weight: 19.1 kg
- Colour: Black
- Suitable cover: Article no. 427332 (not included)
Available since November 2017
Item number 425276
Sales Unit 1 piece(s)
Power (Manufacturers Specs) 1200 W
Number of Bass Woofers 1
Bass Woofer in Inch 12"
Colour Black
Width 445 mm
Height 397 mm
Depth 457 mm
Weight 19,1 kg
Wheels No
Stand Flange M20
Multi Channel Power Amp No
Remote Control BT
Sound Pressure in dB 129 dB
Housing Material Wood
Construction Bass reflex
Input Connector Combo
Dsp Yes
Output Connector XLR
X-Over Connector No
High Cut Adjustable
Frequency Range (-10dB) from 49 Hz
Frequency Range (-10dB) to 135 Hz
12" active subwoofer system
The EV ELX200-12SP is a very modern active subwoofer, ready to give extra low end to the performances of DJs and solo artists, musicians and bands, and presenters and entertainers. This flexibility also makes it a solid investment for rental companies, venues, and schools. Equipped with a 12" woofer, it's the more compact sub in the ELX200 series; yet with up to 1200W of peak power, it can handle almost any scenario. All the functions of this subwoofer (and up to six additional ELX200 devices) can be conveniently remotely controlled via Bluetooth and a mobile device. But if the sound tech forgot their smartphone, or forgot to charge it, don't worry — the display on the back of the device also provides full control over EV's proprietary QuickSmart DSP.
Less weight, more power
Electro-Voice has given the EV ELX200-12SP a 1200 W Class D power amplifier and its own EVS-12L 12" woofer. The frequency response ranges from 49-135Hz. The maximum sound pressure level is 129dB. There are two lockable XLR/jack combo sockets for input signals on the back panel. In addition, it features two XLR link outputs for controlling speakers such as the Electro-Voice ELX200-10P, with the crossover frequency being adjustable to 80Hz, 100Hz, 120Hz, or 150Hz. Also very practical is the fact that the peak limiter algorithm, adapted from the EV concert sound systems, prevents damage to the speakers – while also protecting the performers and their audience.