The EV ELX200-12-W – the W stands for its white colourway – is a very modern two-way passive speaker, the counterpart to the active EV ELX200-12P (the P stands for powered). All the ELX200 speakers are ready for use as all-rounders for DJs and solo artists, for musicians and bands, and for presenters and entertainers. This flexibility also makes them a solid investment for rental companies, venues, and schools. Equipped with a 12" woofer, the ELX200-12 is the mid-range model in the ELX200 series; with up to 1200W of peak power, its bevelled wedge shape, and a tripod flange, it can handle almost any scenario, from floor monitor to front-of-house PA.
Less weight, more power
Electro-Voice has given the EV ELX200-12 its own EVS-12M 300 12" woofer as well as a DH-1C 1" titanium tweeter. The frequency response ranges from 51 Hz to 20 kHz with a crossover frequency of 1700 Hz. The maximum sound pressure level is 128 dB, with a coverage angle of 90° x 60° and an impedance of eight ohms. Two NL4 Speakon sockets (one input and one output) are installed on the back panel. The patented SST waveguide improves the acoustic performance and ensures consistent output across all system configurations with compact housing dimensions.
EV ELX200-12-W, white 2-Way 12" Passive Speaker
Hardware for pros and experts